Kapadokya'nin toprak kaplariyla (çömlek) ünlü yöresi Avanos'tur. Volkanik bir arazi üzerine kurulu olan bu ilçe,bir yandan Kizilirmak'in getirdiği çamur,öte yandan yakin çevredeki elverişli kil yatakları dolayısıyla yoğun bir seramik üretimi için uygundur.
Çeşitli işlemlerden geçilerek üstün nitelikli bir seramik hamuru haline getirilen yağlı kırmızı toprak basit görünüşlü atölyelerde sekil kazanır.
Yerli halkın "islik" ve "çanak hane" adini verdiği atölyeler,güneş almayan,gösterişsiz mekanlardır.
Zemini toprak olan bu atölyelerde bir ila dört arasında tezgah bulunur. Kapıya yakin,ışık alan bir duvar kenarına kurulan tezgaha bölgede "çıkrık" adi verilir.Çamur teknelerinde suyla karıştırılarak bekletilen çamur bir süre sonra kıvamını bulur,elde edildiği yatağın türüne göre silisli,gevsek,yumuşak veya yağlı,sert yada milli özellikler gösteren çamur türlerine göre üretilecek kap türü de seçilir.

Çarkta çekilen formlar ustaca yerinden kaldırılıp "yanalak" adi verilen havadar bir tezgah üzerinde kurumaya bırakılır.Bu sırada boyama ve cila işlemleri gören kaplar yeterince kuruduktan sonra 600-700 derece civarındaki bir ısıda pişirilen kaplar sertleşerek istenen özelliğe kavuşturulur. Formlar ve boyutlar ihtiyaca ve çamur türüne göre şekillenir.
Geleneksel üretim, boyları 20 cm'den 1,5 metreye kadar değişen,çömlek,küp,testi ve güveçlerden oluşan işlevsel gereçler üretimidir.
Son yıllarda Hitit ve Frig seramikleri basta olmak üzere ,Anadolu'nun en eski formlarını tekrarlayan hediyelik eşya üretimi başlamıştır.

 

 

 

 

         

Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor. Bize internet üzerinden göndereceğiniz fotoğraf, logo ve amblemlerinizi beğendiğiniz rapido tabağın üzerine işliyor ve kargo ile istediğiniz yere gönderiyoruz. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşınız.  

Özel Siparişleriniz için bize iletişim sayfamızdan ulaşıp istediğiniz özelliklerdeki ürünleri sipariş olarak verebilirsiniz.

 

  100 Ytl ve üzeri alışverişlerde tüm müşterilerimize çok özel rapido işleme ürünleri hediye ediyoruz.

 Ayrıca toplu siparişlerinizde cazip indirimler ve ürün avantajları sizleri bekliyor